GAZETE HABERLERİ
'Kadın sığınma evi, dolmuş durağı gibi'
5 Eylül 2016

Avukat Hande Burma: Yetkililerden başka hiç kimsenin yerini bilmemesi gereken kadın sığınma evi, dolmuş durağı gibi olmuş. Yolcular şoföre, ‘Beni sığınma evinin yanında indir’ diyor. Sığınma evinin yerini herkes biliyor.


Trabzon'da düzenlenen ‘Kadın Hakları ve Kadın Sağlığı Konferansı’, konuşmacılardan Avukat Hande Burma’nın verdiği trajikomik örneklere sahne oldu. 


Eşinden, sevgilisinden ya da akrabasından şiddet gördüğü için devletin koruması altına alınan kadınların sığınma evlerine yerleştirildiğini hatırlatan Burma, “Ancak bu durum Trabzon’da ters işliyor. Yerini kimsenin bilmemesi gereken kadın sığınma evi, dolmuş durağı gibi olmuş. Öyle ki dolmuşa binen müşteri şoföre, ‘Sığınma evinin orada ineceğim’ diyerek durmasını istiyor. İnsanlar buluşmak için şehirlerde bilinen ve tanınmış yerleri seçerler. Örneğin İstanbul’da Taksim, Eminönü İskelesi gibi... Trabzon’daki kadın sığınma evi de, bu tür bir duruma doğru gidiyor. Sadece ilgili yetkililerin bilmesi gereken sığınma evinin yerini, dolmuşçu biliyor, esnaf biliyor, sokaktaki çok kişi biliyor. Bu durum oradaki kadınların güvenliği açısından sakıncalı. Maalesef bu durumdayız” dedi.


Burma’nın sözleri üzerine konferansa katılan kadınlardan kısa süreli kahkaha sesleri yükseldi.


‘KİMSEYE GÜVENMEYİN TEK KALIRSINIZ’


Mağdur kadınların mahkemelerde tek başına bırakıldığını vurgulayan Avukat Burma, “Boşanma davalarında ve diğer davalarda, mağdur olan kadına kendi yakınları ya da komşuları ‘Bu adamla yapamazsın’ diyerek destek veriyorlar. Ancak bu insanlar mahkemede tanık yazıldıklarında ‘Yazmayın, kocama sormam lazım’ diyerek karşı çıkıyorlar. Mağdur kadın tek başına bırakılıyor. Bu nedenle kimseye güvenmeyin” diye konuştu.


‘HALININ ÜSTÜNE TUVALETİNİ YAPAN VAR’


Burma, tanık olduğu diğer örnekleri ise şöyle anlattı: “Bazen boşanmak istemeyen ya da eşine zarar vermek isteyen kocalar, eşlerine çeşitli çirkin davranışlarda bulunuyor. Darp etmiyor ama mesela müşterek mallara zarar verebiliyorlar. Evi darmadağın ediyorlar. Halının üstüne tuvaletini yapan kocalar gördüm. Karısının kıyafetlerini kesenleri veya kıyafetleri camdan aşağı atanları da biliyoruz.


'ORADAKİ KADINLAR VE ÇOCUKLAR TEHLİKEDE'


İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Avukat Nazan Moroğlu: “Şiddet gören ve sığınma evine yerleştirilen kadınların canı, devlete emanet. Sığınma evlerinin yerleri kesinlikle belli olmamalı, bu evler merkezi noktalarda bulunmamalı, dışarıdan bakınca sığnma evi olduğu anlaşılmamalı... Trabzon’daki örnek çok vahim. Oradaki kadın sığınma evi, insanların en yoğun kullandığı güzergâha nasıl konumlandırılmış? Daha önce de buna benzer vahim bir olay yaşanmıştı. Sığınma evine alınacak ihtiyaçlar için açılan ihalede, sığınma evinin adresi ve ismi verilmişti. Buralarda kalan kadınlarımız, adresleri deşifre olmasın diye oy bile kullanmıyorlar. Kadınlar, aynı zamanda çocuklarıyla sığınıyor bu evlere. Her ikisinin de güvenliğini riske sokan durumlar bunlar.”

Kaynak: haberturk.com

 
Etiketler:
Pekşen’in avukatı dilekçeyi veriyor.
Pekşen’in avukatı dilekçeyi veriyor. Milletvekili Pekşen, Sağıroğlu hakkında ağır suç
Trabzon Belediyesi
Volkan Canalioğlu Beraat etti Eski belediye Başkanı Volkan Canalioğlu beraat etti. 23 Mayıs 201
Trabzon Barosu yeni başkanını seçti
Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi Konferans Salonunda yapılan kongrede 404 üye kullanırken, Av. Sibel
Kadın Sığınma Evi Durağı Hande Burma
Kadın Sığınma Evi Durağı Hande Burma / Eski Kadın Hak. Kom. Başk. Canlı Telefon Bağlan
'Kadın sığınma evi, dolmuş durağı gibi'
Avukat Hande Burma: Yetkililerden başka hiç kimsenin yerini bilmemesi gereken kadın sığınma ev
Volkan Konak'ın yargılanmasına başlandı
Şarkıcı Volkan Konak'ın, ''Suların Horon Yeri'' adlı albümünün kapağında Karadenizli 3 k
Gizliliği ihlalden hakim karşısına
Miting öncesinde gizliliği ihlal eden 8 CHP’li hakim karşısına çıktı 6 AYDAN 2 YILA KAD